KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Orman Fakültesi

FAKÜLTEMİZE YENİ KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİMİZE...-26.09.2022

KSÜ ORMAN FAKÜLTESİ 1.SINIF ÖĞRENCİLERİ

İÇİN GENEL BAZI ORYANTASYON BİLGİLERİ

 COĞRAFİ KONUM

Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlık destanıyla, dondurmasıyla, kırmızıbiberiyle, tarihiyle, kültürüyle tanınmış, İstiklal Madalyası ve Kahramanlık ünvanı almış bir Anadolu ilidir. İlin merkez alanı 3.017 km2’dir ve il merkezi 558.664 civarında bir nüfusa sahiptir. Kahramanmaraş ili; kuzey doğusunda Malatya, doğusunda Adıyaman, güneydoğusunda Gaziantep, güneybatı/batısında Adana, kuzeybatısında Kayseri, kuzeyinde ise Sivas il hudutları ile çevrilidir. Eğitim-öğretim hizmetlerini sürdüren Üniversitemizin, Avşar Yerleşkesi Sır barajı ile sınırı olan ve Kayseri Devlet yolunun 10. kilometresinde bulunan Avşar kesiminde yer almaktadır.

ULAŞIM

Avşar Yerleşkesi şehir merkezine 14 km uzaklıktadır. Yerleşkeye ulaşım belediye otobüsleri, halk otobüsleri ve özel taksi ile gerçekleşmektedir. Belediye otobüsleri mesai saatleri içinde, halk otobüsleri ise geç saatlere kadar hizmet vermektedirler. Otobüs ve dolmuşlar şehir merkezinde Bahçelievler semtindeki duraktan (Kahramanmaraş Belediye Binası yanı) hareket etmekte ve Kahramanmaraş-Kayseri karayolu veya Yatılı Bölge güzergahından Avşar Yerleşkesine ulaşmaktadır.  

 

SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitemiz öğrencilerini sağlık hizmetleri Bahçelievler Yerleşkesinde (Şehir Merkezi) bulunan Mediko-Sosyal Ünitesinde yürütülmeye devam edilmektedir. Öğrencilerimizin sevk işlemleri Mediko-Sosyal Ünitesinden sevk alarak yine aynı yerde tedavileri yapılmaktadır. Bu ünitede 2 pratisyen doktor, 3 diş hekimi, 2 sağlık teknisyeni ve 2 hemşire ile sağlık hizmetleri yürütülmektedir. Ayrıca; Mediko-Sosyal acil laboratuarında, kan, gaita, idrar analizleri yapılmaktadır. Hastaların, muayene ve tetkik sonuçlarına göre Doktorlarımızca gerekli görüldüğü taktirde Tıp Fakültesine ve diğer hastanelere sevkleri yapılmaktadır.

 

SPORTİF VE SOSYAL AKTİVİTE OLANAKLARI

Avşar Yerleşkesinde öğrencilerimizin sportif ve sosyal aktivitelerden yararlanmaları amacıyla Spor Kompleksi yer almaktadır. Bu kompleks içerisinde; kapalı spor salonu, jimnastik merkezi, sosyal çalışma odaları ve kafeterya mevcuttur. Açık alanda öğrencilerimizin kullanımına açık halı sahalar, basketbol sahaları, voleybol sahaları ve tenis kortları bulunmaktadır. Spor alanlarının kullanım bedeli, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeline yaklaşık %50, öğrencilerimize ise yaklaşık % 60 indirimli olarak uygulanmaktadır. Üniversitemizde her yıl birçok spor dalında (futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, vb.) fakülteler arası sportif müsabakalar düzenlenmektedir.

 

KSÜ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Merkez kütüphanesi yaklaşık 8400 m2 alana sahiptir, kütüphanede; 948 kişilik Okuma Salonları, 44 adet bilgisayarlı katalog tarama bölümü, multi-medya servisi, dergiler ve tezler yer almaktadır. Kütüphanemiz yeni binasında açık raf sistemine göre hizmet vermektedir. Açık rafta DEWEY ONLU SINIFLAMA sistemi uygulanmaktadır. Bünyesinde özel ORD. PROF. M. Halil Yinanç koleksiyonunu barındırmaktadır. Kütüphanemiz web sayfasında (http://kutuphane.ksu.edu.tr); kütüphanemizce verilen hizmetler ve kütüphanemizden yararlanma koşulları ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Ayrıca, Kütüphane Otomasyon Programı yardımı ile kitaplar, tezler, dergiler vb. yayınların taraması yapılabilmektedir. Öğrenciler, üyelik bilgileri ile giriş yaparak; kitap seçimi, talebi, süre uzatma, üzerindeki kitapları görme, yeni gelen yayınları seçtiği başlıklara göre listeme gibi olanaklardan yararlanabilmektedir.


2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI AKADEMİK TAKVİMİ

 

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Eğitim Öğretim Başlangıç ve Bitiş

26 Eylül 2022

6 Ocak 2023

Kayıt Yenileme

19 Eylül 2022

23 Eylül 2022

Mazeretli Kayıtlar

26 Eylül 2022

30.Eylül.2022

Yarıyıl Sonu Sınavları

09 Ocak 2023

20.Ocak 2023