KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Orman Fakültesi

Üniversitemizde 54 farklı ülkeden toplam 606 ön lisans, 1776 lisans ve 67 lisansüstü programlara kayıtlı uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerimizin toplam öğrenci sayımıza oranı yaklaşık % 6.75’dir.

Üniversitemiz 2019 yılı itibariyle Mevlana programı kapsamında 47, Erasmus kapsamında 78 yabancı üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Yurtiçinde üniversitelerarası öğrenci değişim imkânı sağlayan Farabi programında ise Türkiye’deki tüm üniversiteler ile anlaşmamız bulunmaktadır.

– Erasmus ve Mevlana Programları ile Türk yükseköğretim kurumlarıyla diğer ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Erasmus ve Mevlana programları kapsamında;

  • Yurtdışından gelecek öğrenci ve araştırmacıların ülkeye uyumunu sağlayan ve gündelik yaşamını kolaylaştıran sistemler oluşturulması,
  • Yurt dışından öğrenci gelişini arttırmak için, Fakültemizin uluslararası düzeyde ilgi çekebilecek öğretim ve araştırma programları belirlenerek, bu alanlarda ortak program açılmasının özendirilmesi sağlanacaktır.


Yurtdışındaki çeşitli üniversitelerin fakülte ve orman fakülteleri ortak projelerin gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varılmıştır. New York Eyalet Üniversitesi ile uluslararası bilimsel işbirliğini geliştirmek için ortak projeler geliştirmek ve lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde akademik değişimleri başlatmak için bir anlaşma yapıldı. Ayrıca Fakülte ile ABD Idaho Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı. Fakültenin Erasmus Socrates programı kapsamında Avrupa'daki birçok üniversite ile ikili anlaşması bulunmaktadır. Personel, farklı kuruluşlarla işbirliği içinde birçok ulusal ve uluslararası projede yer almıştır. Seçilenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ; New York Eyalet Üniversitesi, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, Michigan Teknoloji Üniversitesi, Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi, Maine Üniversitesi, Idaho Üniversitesi, Oregon Eyalet Üniversitesi, Arizona Üniversitesi

İngiltere; UMIST, Kuzey Galler Üniversitesi, Biyokompozit Merkezi, Harper Adams Üniversitesi

Almanya; Georg August Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi

Avusturya; Doğal Kaynaklar ve Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (BOKU)

Japonya; Japon Eğitim Bakanlığı, Gunma Üniversitesi, Utsunomiya Üniversitesi, Japonya Bilimi Teşvik Derneği (JSPS)

Çin; Pekin Ormancılık Üniversitesi

SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı