KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Orman Fakültesi

Orman Fakültesi ve Tübitak işbirliği İle Öğrenci Eğitim Etkinliği Düzenlendi-18.10.2019

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı koordinatörlüğünde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) Orman Fakültesi, Bartın Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü işbirliği ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2237-A programı desteği kapsamında ''İklim Değişikliği Uyum Sürecinde Kentsel Yayılım Alanlarında Doğa Tabanlı Çözümler” eğitim etkinliği düzenlendi.

TÜBİTAK 2237-A programı eğitim etkinliği açılış programı KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Eğitim etkinliğinde arazi çalışmaları Dulkadiroğlu Belediye sınırı içerisindeki Kahramanmaraş ovasında gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Etkinlik Düzenleme Kurulunu temsilen Proje koordinatörü Prof. Dr. Nilgül Karadeniz’e hediye takdimiyle son bulan Cahit Zarifoğlu Konferans Salonundaki açılış programının ardından eğitim etkinliği Orman Fakültesi amfilerinde tamamlandı

10-17 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim etkinliği kapsamında 8 gün boyunca katılımcılara teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. KSÜ Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr.Öğretim Üyesi Şule Kısakürek’in düzenleme kurulunda ve Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Oğuz’un eğitimci olarak yer aldığı eğitim etkinliğinde 4 üniversiteden 11 akademisyen eğitimci olarak yer aldı.

Çalışma alanı olarak Kahramanmaraş kent merkezinin güneyinde, Kahramanmaraş-Adana Karayolu ile Kahramanmaraş-Gaziantep Karayolu arasında yer alan üretim peyzajları belirlenirken, öğrenciler, belirlenen çalışma alanının etkili ve adil bir şekilde korunmasını ve yönetilmesini sağlamak amacıyla alanı tanıyacak ve değerlendirecek, iklim değişikliği gibi küresel itici güçlere karşı doğa tabanlı çözümler sundular. Doğa Tabanlı Çözüm Önerileri 17 Ekim 2019 tarihinde saat 16.00’da Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda tüm katılımcılarla paylaşıldı.