KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Orman Fakültesi

KARİYER GÜNLERİ KAPSAMINDA KONFERANS ÜNİVERSİTE-SANAYİ BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ-14.11.2018

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından kariyer günleri kapsamında “Üniversite-Sanayi Buluşması” konferansı düzenlendi.

KSÜ Orman Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Kanat Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşması Orman Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tutuş tarafından yapıldı. Orman Endüstri Bölümü'nün 18 yıldır eğitim verdiği, ve bu yıl sonu itibariyle 14. mezunlarını vereceğini belirten Tutuş,   kendini en iyi şekilde yetiştiren öğrencilerin sektörde kolaylıkla iş bulabildiğine dikkat çekti.

Açılış konuşmasının ardından KSÜ Orman Fakültesi'nden mezun olup, halen bu sektörde çalışan katılımcılar tecrübelerini öğrencilerle paylaşmışlardır.

Konferansın ilk konuşmacısı KSÜ Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü  ilk mezunlarından,  Gaziantep İhracatçı Mobilyacılar Derneği Başkanı ve Pınar Mobilya sahibi Ayşe Pınar Tümüklü, mobilya sektörü ve sektördeki ithalat-ihracat oranlarına ilişkin bilgiler vermiştir.

Sağlamcılar Orman Ürünleri A.Ş. Üretim Müdür Yardımcısı Kağan Aslan da levha üretimi ve sektörün genel durumuna ilişkin bilgiler vermiştir.. ‘Egonun mühendisliğin en büyük düşmanı’ olduğunu ifade eden Aslan, yeni mezun mühendislerin masa başı iş hayali kurmadan önce sektörün inceliklerini bizzat sahada deneyimlemeleri gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hamur Hazırlama Şefi Tamer Sözbir de kağıt sektörü ve Türkiye’de kağıt sanayinin genel durumuna ilişkin bilgiler paylaşmıştır.

Konferansın son konuşmacısı Gaziantep Petek Kontrplak A.Ş. Üretim Mühendisi Mahmut Çiftçi oldu. Çiftçi, kontrplak üretim aşamaları ve sektörün güncel durumuna ilişkin katılımcıları bilgilendirmiştir. 

Konferans sunumlarının ardından Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Mengeloğlu, konferansı genel hatlarıyla değerlendirmiş öğrencilerin mezun olduktan sonra sektörde iş bulmaları için çaba sarf ettiklerini ifade etmiş, öğrencilere mühendisliğin temel prensiplerini öğrenerek kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri tavsiyelerinde bulunmuştur. 

Öğrencileri ve sektör çalışanlarını bir araya getiren verimli bir konferans olmuştur. Konferansın sonunda konuşmacılara Dekan Mengeloğlu ve fakülte öğretim üyeleri tarafından teşekkür plaketi takdim edilmiştir.