Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Orman Fakültesi


Anadolu kültüründe çok önemli bir yeri olan sümbül, toplumda hemen herkes tarafından tanınır. Bunda hiç şüphesiz, çiçeklerinin uzaktan bile hissedilen fevkalade kokusu da büyük rol oynar. Sultan III. Murat döneminde yayımlanan fermanla Osmanlı saray bahçelerinde yetiştirilmek üzere, Kahramanmaraş dağlarından ve yaylalarından sümbül soğanı istenmiştir.

Kaya sümbülünün korunması amacıyla, Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından 2013 yılında hazırlanan eylem planı başarıyla uygulanmaktadır. Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesi tarafından Sümbüllü Bulvarı’na dikilen Kaya sümbülü anıtı, türün tanınırlığına ve önemi konusunda farkındalığın artmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Kahramanmaraş ilinde bulunan 6 Önemli Bitki Alanı’nda (ÖBA) da doğal yayılış gösteren Kaya sümbülüyle ilgili “Güney ve Doğu Akdeniz Ülkelerinde Önemli Bitki Alanlarını Koruma Projesi (IPA-Med)” kapsamında izleme ve bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.  Bu projenin paydaş kurumlarından KSÜ Orman Fakültesi olarak, Kahramanmaraş’ın sümbülüne sahip çıkan bir il olduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyor; diğer tehlike altındaki bitkilerle ilgili koruma ve farkındalığı arttırma çalışmalarına ilham olmasını temenni ediyoruz.Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı