KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Orman Fakültesi

Kahramanmaraş'ın Nadir Doğal Bitkileri El Sanatlarına Motif Oldu-27.07.2016

Kahramanmaraş’ın Nadir Doğal Bitkileri El Sanatlarına Motif Oldu

KSÜ Orman Fakültesinin paydaş kurumlar arasında yer aldığı “Güney ve Doğu Akdeniz Önemli Bitki Alanlarını Koruma Projesi” kapsamında ve Göksun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yürütülen “Kahramanmaraş’ın Nadir Doğal Bitkileri El Sanatları İle Buluşuyor” temalı 2016 yılı 1. sergisi Göksun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ev sahipliğinde Göksun’da yapıldı.

Göksun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bilal AKOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit DEMİRTAŞ,  KSÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih MENGELOĞLU ve Göksun Kaymakamı Cengiz AYHAN’ ın açılış konuşmaları akabinde Halk eğitim merkezi kursiyerlerine belge takdimi yapıldı.

Sergi açılış kurdelesinin kesimini takiben Göksun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki kursiyerler tarafından üretilen eserlerin sergilendiği sergi salonu gezildi. Sergide; Damalı lâle (Fritillaria aurea), Yaş lâle (Fritillaria alfredae subsp. glaucoviridis), Kaya sümbülü (Hyacinthus orientalis subsp. chionophilus) gibi endemik, Maraş lâlesi (Fritillaria hermonis subsp. amana) gibi nadir geofit (soğanlı) bitkilerin yanı sıra; Kırk tülübaş (Psephellus goeksunensis) gibi tehlike altındaki bitkilerin göz alıcı motiflere dönüştürüldüğü eserler incelendi. Bu eserler içerisinde en çok ilginin suzeni çalışmasına gösterildiği gözlemlendi.